Ahmet MERCAN

Muammer Sencer Caddesi Üniversite önünden başlayan yürüyüşe MHP Hendek Belediye Başkan A. Adayı Turgut Babaoğlu, MHP İlçe Başkanı Burhan Namlı, Yönetimi, MHP Meclis Üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Zübeyde Gürbüz, Ülkü Ocakları Hendek İlçe Başkanı Süleyman Kalk, Yönetimi ve çok sayıda genç ülkücü katıldı.

Üniversite önünden Cumhuriyet meydanına sloganlar eşliğinde yürüyen Ülkücüler Cumhuriyet meydanında basın açıklaması yaptılar.

Merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in doğum günü ile ilgili Ülkü Ocakları Hendek İlçe Başkanı Süleyman Kalk açıklama yaptı.

Kalk yaptığı açıklamada “Türkeş, sadece bir siyasetçi değildir. Büyük bir devlet adamı ve Türk milletinin Başbuğ’udur. Siyasetçileri sevenler ve sevmeyenler her zaman mümkündür. Ancak devlet adamları her zaman takdir edilir ve millet tarafından sevilir. Bu yüzden merhum Alparslan Türkeş’i anarken ve yâd ederken onun Türk milletine kazandırdıklarıyla anmak ve yâd etmek yerinde olacaktır.

Rahmetli başbuğumuz Alparslan Türkeş tarihte örneklerine pek rastlanmayan müstesna şahsiyetlerden biridir. Karizmatik lider bilge lider tarihi şahsiyet gibi sıfatlar Türkeş’i anlatmakta kullanılan başlıca sıfatlar olarak Türk milleti tarafından benimsenmiş ve kabul görmüştür. Tarihi geleneğimiz açısından onu en iyi anlatan tanımlayan sıfat ise başbuğ olmuştur. Türkeş Türk dünyasının başbuğu unvanını sahip olduğu meziyetler ve yerine getirdiği hizmetler açısından bakıldığında en çok hak eden tarihi bir şahsiyettir bu değerlendirmeyi er yâda geç dost düşman herkes yapmıştır. Başbuğumuzun bu sıfatları kazanışı ile milliyetçi hareketin tarihi paralel bir çizgiye sahiptir. Çünkü onun hayatı ile Türk milliyetçiliğinin yarını yüzyılı aşkın dönemi tamamen özdeşleşmiş iç içe girmiştir.

Bizlerin ülkücü Türk gençliğine tavsiyemiz başbuğ Alparslan Türkeş’i okumaları geleceğe ışık tutan fikirlerini iyi anlamalarıdır.

Başbuğum Türk’ün bulunduğu her yerde fikirlerini, davanı gururla savunuyor ve yaşatıyoruz. Fikirlerin yolumuzu aydınlatmakta, millî duruşumuzu sizden aldığımız feyizle oluşturmaktayız. Başbuğum bizler ülkücü Türk gençliği olarak Türk milliyetçiliğini zerre kadar taviz vermeden yaşatmaya ve Türk Milliyetçilerine hizmet etmeye yeminliyiz.

 Doğumunun yıl dönümünde Türk’ün son başbuğu Alparslan Türkeş’i saygı, minnet ve rahmetle anıyor, sözlerimi başbuğumuzun şu cümleleri ile sonlandırmak istiyorum. Gençliğimizi büyük bir savaş beklemektedir. Bozgunculuğa, tembelliğe, ahlaksızlığa, cehalete, yalancılığa karşı büyük bir savaş. Ey mukaddes Türk milletinin evlatları hepiniz birer Türk Bayrağı’sınız. Bayrağı lekelemeyin, kirletmeyin yere düşürmeyin.

 

Konuşmanın sonunda Ülkücü yemini eden Hendek’li Ülkücüler merhum Başbuğ Alparslan Türkeş’in ruhuna dua etmelerinin ardından sessizce dağıldılar.