Ahmet MERCAN

Her milletin kültürel hayatına katkıda bulunan Türk büyükleri vardır. Bu kişiler yaşadıkları dönemlerde ortaya koydukları ürünler ve düşünceleri ile topluma yön vermişler ve bu sayede isimlerini tarihe altın harflerle kazımışlardır. Etkileri o kadar büyüktür ki günümüzde bile onların isimleri hala unutulmamış hala büyük bir değer olarak anılmaktadırlar.

Bu Ülkede yetişmiş ilim ve kültür insanlarının fazlalığı o ülkenin kültür zenginliğini gösterir. Değerlerimize ve tarihimize ışık tutan Türk büyüklerinin hayatlarını bilmek, anlamak, anlatmak öğrencilerimizi olumlu yönde geliştirerek; çok yönlü düşünme becerisi, eleştirel düşünme becerisi, tarihsel empati, zaman ve mekanı algılayabilme becerileri kazandırır.

Fatih İlkokulu Ana sınıf  öğrencileri, ‘Türk Büyüklerimi Tanıyorum- Tanıtıyorum’ adlı proje kapsamında Türk büyüklerini tanıtmaya yönelik her ay etkinlikler düzenliyor.

Ana sınıf Öğretmeni Merve Koç, Okulumuzda çocuklarımıza her ay bir Türk büyüğümüzü canlandırarak öğretmeye çalışıyoruz. Bundaki amacımız kaliteli insan yetiştirmek, çocuklara saygı sevgi sorumluluk hoş görü ve adalet gibi kavramları daha kalıcı bir hale getirerek vermek, kalıcı olması içinde bunun en iyi yolu drama yı seçtik drama yoluyla canlandırıyoruz. Çizgi filmlerle destekleyip sınıflarımızda etkinlikler yapıyoruz. Çocukların çok hoşuna gidiyor ve dahada kalıcı bir şekilde kalmış oluyor.

 Fatih İlkokulu Müdürü Saim Tunç, Günümüz öğrencileri batman, Süpermen, örümcek adam gibi kahramanlara özenmektedirler. Bizde öğretmenlerimizle birlikte bir araya gelerek öğrencilerimize nasıl bir farklı yol izleyebiliriz diye düşündük Her ay okul öncesinde başlamak üzere, her aya değerler eğitimi kapsamı öğrencilerimize tarihe mal olmuş bir Türk büyüğünü işleme kararı aldık. Bu ayki konumuzda Fatih Sultan Mehmet, Böylece öğrencilerimiz o dönemi tanımış oluyorlar hem o dönemdeki kültürümüze sahip çıkmış oluyorlar. Yabancı masal kahramanlarına özeneceklerine tarihimizdeki şaheserlerimizi tanımış olup onları tanıma fırsatı buluyorlar.

 HABER: ASLI ÇAM