Ahmet MERCAN

Hendek Cumhuriyet meydanında yapılan törenle sırasıyla Hendek kaymakamlığı, Hendek jandarma komutanlığı, Hendek Belediye Başkanlığı, Kuvayi  Milliye ve Muharif Gazilerin koyduğu çelenk töreniyle başladı.

Cumhuriyet Meydanındaki Törene Hendek Kaymakamı İdris Akbıyık, Hendek Garnizon Komutanı J. Yzb. Deniz Kün, Hendek İlçe Emniyet Müdürü İsmail Baş, Askerlik Şubesi Başkanı Per. Yzb. Gökhan Aydın, Hendek Belediye Başkan Vekili Sinan Baylan, Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürü Sabri Doğan, Siyasi Parti Temsilcileri, Gaziler ve Vatandaşlar katıldı.

Per. yzb. Gökhan Aydın ,gaziler günü münasebetiyle yaptığı konuşmada “ Bugün ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ e ‘’mareşal’’ rütbesi ve ‘’gazi’ unvanı verilişinin 95’inci yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğünü korumak için üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koydukları mücadelelerden ‘’gazilik’’ unvanı alarak çıkan kahraman gazilerimizi anıyoruz.

Sizler vazifenizi yapmak uğrunda gazi unvanı alarak vatanın, milletin ve bayrağın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu bir kez daha ortaya koydunuz. Yazdığınız cesaret ve kahramanlık destanları ile yüce milletimizin hafızasına kazınan adlarınız sonsuza kadar yaşayacaktır.

Gaziler günü vesilesiyle başta ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anarken, tedavileri devam eden kahraman gazilerimize acil şifalar diliyor; hayatta olan gazilerimize, şehitlerimizin ve değerli aile bireylerine şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya şubesi adına konuşma yapan Kıbrıs gazisi Ferhat ALBAYRAKOĞLU yaptığı gaziler günü konuşmasında” aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası uğrunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerimizin, şeref ve kahramanlık günü olan gaziler gününü kutlamanın gurur ve heyecanı içindeyiz diyerek geçmişte ve 15 Temmuz’ da gerçekleşen kahramanlıklardan bahsederek büyük önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü ve silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan gazilerimizi ve vatan uğruna toprağa düşen tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmalardan sonra Cumhuriyet meydanındaki tören sona erdi.

Hendek Kaymakamı İdris Akbıyık  Gazileri Hendek kaymakamlığına davet etti. 

Kaymakamlık toplantı salonunda tanışma toplantısı yapıldı. Gazilerle tek tek ilgilenen Hendek kaymakamı İdris Akbıyık  Gazilere her hangi bir isteğiniz  var mı diye sordu. Her hangi bir olumsuzluk olmadığını söyleyen gaziler ilk kez  bir Kaymakamın bizlerle bu kadar yakından ilgilendiğini görüyoruz  size bu konuda teşekkür  ederiz dediler.

Kaymakamlık önünde çekilen hatıra Fotoğrafı ile kaymakamlıktaki sohbet tanışma toplantısı sona erdi.

Öğlen namazından öncede Hendek Büyük camii de şehit ve gaziler için Mevlid-i şerif okundu.